About Michaela

Česky:

Dobrý den, 

jmenuji se Michaela Horčíková. Je mi 23 let a momentálně pracuji ve družině soukromé ZŠ Orangery v Dolních Počernicích a protože mě práce s dětmi velmi baví, ve volném čase hlídám děti i soukromě v rodinách.

Vystudovala jsem SOŠ Pedagogickou na Evropské v Praze. Poté jsem pracovala 2 roky jako asistentka učitele v MŠ (heterogenní třída, kde byli děti namixované věkově 2-7 let). A nyní už druhým rokem pracuji ve zmíněné Orangery škole.


S hlídáním dětí jsem začala už u mě v rodině jako malá, nicméně více jsem se tomu začala věnovat během studia na střední škole. Hlídala jsem všechny věkově kategorie (kromě miminek do 1 roku.) Ale nedávno jsem měla možnost hlídat roční dvojčata, což byla docela výzva :D, ale poradila jsem si :D.

Hlídala jsem i víc sourozenců najednou, nejvíce však 3.
Přijde mi, že nejvíce si rozumím s dětmi od 4-9 let. 
Nevím přesně, jakou úroveň angličtin mám, ale dorozumím se. Rozumím většině, dorozumím se s rodilým mluvčím. Asi určitě B1+.

Řidičský průkaz mám 5 let, auto nemám a nejsem sebevědomý řidič. Kdyby se ale jednalo o jednodušší a ne moc rušnou trasu, myslím, že bych to zvládla. 
Nicméně nemám problém se pohybovat po Praze MHD, bydlím kousek od zastávky Spojovací (Praha).

V době školního roku pracuji od 11-18 hod každý všední den, takže mohu nabídnout svoji pomoc až po 18hod, a občas i víkendy. V době prázdnin jsem k dispozici skoro kdykoliv.

Teším se na naše setkání.

Míša

English:

Hello parents,

My name is Michaela. I am 23 years old and I currently work in the after-school club of a private primary school - Orangery in Dolní Počernice.  Because I really enjoy working with children, in my free time I also babysit for families in Prague.

I have finished my Pedagogical education at SPŠ at Evropská, Prague. 

After that, I worked for 2 years as a teacher in a kindergarten (heterogeneous class where the children were mixed ages: 2-7 years old). And now, for the second year, I have been working at the aforementioned Orangery school.

I started babysitting already when I was growing up, for some members of my extended family, and later started to babysit for other families during my studies in high school. I looked after all age categories (except babies up to 1 year old.) Although, recently I had the opportunity to look after one-year-old twins, which was quite a challenge :D, but I managed :D.

I am used to looking after more siblings at once, up to 3 at a time.

It seems to me that I get along best with children from 4-9 years old.

I don't know exactly what level of English I have, but I can get along. I understand the majority, I can communicate with a native speaker. Probably a level of B1 or B2.

I've had my driver's license for 5 years, I don't have a car and I'm not a confident driver. But if it was an easier and not too busy route, I think I could handle it.

However, I have no problem getting around Prague by public transport, I live a short distance from the Spojovací tram stop (in Prague).

During the academic year, I work from 11 a.m. to 6 p.m. every weekday, so I can offer my help after 6:30 p.m onwards, sometimes even on weekends. And I am available almost any time during the school holidays.

I am looking forward to meeting you.


Yours Míša (Michaela)