Vacancies / Volné pozice

ENGLISH: To apply for a nanny or babysitting job with us, please use the form on the bottom of this page.

ČESKY: Svůj životopis, fotografii a motivační dopis (proč chcete pracovat s dětmi, co jim můžete nabídnout) prosím vložte úplně na spodu této stránky.


Long term job offers:

Long term: Prague 6 - Strahov - ASAP

  • Looking after about 2 year old Czech girl (sometimes to be cared for together with her 5 year old sister) 
  • Part time hours: 12-16 hours a week: working hours can be flexible and upon agreement, but ideally the family would like 4 hours a day (3 to 4 times a week) in the morning (times either 9-13 or 10-14)
  • To start ASAP and needed in the below schedule for the next 4 months
  • From September 2023 the hours will be lowered to a few hours a week in the afternoons or eveings as the younger girl will start nursery school (if the nanny will want to continue in September)

Long term: Prague 5 - Smíchov - ASAP

  • The family is looking for a long-term nanny for their 10 month old boy
  • Until September it would be 3 full days (9:00-17:00, on Tue -Thur)
  • From September the family may offer the nanny a full time (5 days a week). In addition we are also always looking for enthusiastic new nannies & babysitters.

If you would like to become part of our team of nannies for irregular and one-off babysittings, you can offer at least 3 days a month for ad-hoc bookings, ideally, you have a car and can drive, or have time during the daytime hours, we also want to hear from you!


To apply for a job, please fill and upload the following:

Susie's babysitting klade důraz na kvalitní výběr chův do rodin a dbá především na citlivou, zodpovědnou a pečující povahu pečovatelky. Pokud se chcete stát chůvou pro jednu z těchto rodin, měli byste mít v úmyslu si vytvořit silný emoční vztah s dítětem/ dětmi, o které budete pečovat, jelikož těmto dětem budete nahrazovat péči jejich maminky. Rozhodně byste neměli chtít dělat tuto práci jen pro peníze. Děti to vycítí, jestli k nim budete přistupovat se skutečnou laskavostí a láskou a nebo jen jako k "věcem". Rodina bude mít měsíční zkušební dobu pro začátek spolupráce s Vámi a během ní většinou poznají, pokud někdo nemá skutečný zájem o jejich dítě, především z reakcí dětí.